«

»

נובמבר 29

מה עושים עם הידיים?

השאלה הנפוצה ביותר בקרב הלקוחות שלנו היא 'מה עושים עם הידיים'? שאלה מעולה אבל מוטעית מעיקרה. צריך לעשות הצגה מול המצלמה והקהל? לא! עלייך להתנהג בטבעיות ובצורה שנוחה לך.

ובכל זאת מחוות הידיים הן אחד הדברים הבולטים ביותר אצל הדובר ומשפיעים על הדרך בה הוא נתפס על ידי הצופה. שימוש נכון בידיים (אם זה לא מאולץ) הוא דבר רצוי ומומלץ. לא סתם מרבית מגישי הטלוויזיה, מרבית הפוליטיקאים ומרבית האנשים שנחשבים לנאומים מוצלחים מדברים עם הידיים.

אז מה באמת עושים עם הידיים?

הכלל הבסיסי ביותר שפת הגוף נכון גם בנוגע לידיים: לשמור על פתיחות.

מה לא לעשות: סגירות וקיפאון

כדאי להימנע משילוב ידיים או הנחתן כמחסום. לא רצוי להפגין מתח ולחץ באמצעות עיסוק בחפצים, אחיזה מתוחה, אגרוף הידיים וכדומה. וכמובן לא להניח ידיים בכיסים או להגן באמצעותן על האזורים הרגישים…

בראיון טלוויזיה גם לא כדאי לעשות תנועות גדולות וחדות מידי משום שזה 'יוצא מהפריים' והדובר מצטייר כנסער. מצד שני גם קיפאון בידיים לא נראה טוב… על במה מול הרבה קהל ובחלל גדול רצוי לעשות תנועות גדולות (את הקטנות פשוט לא יראו).

ככלל, מחוות הידיים מתחלקות ל3:

  1. מדגימות.  

  2. מדגישות.

  3. מגשרות.

הנה ראש הממשלה בנימין נתניהו במקבץ של שימוש בתנועות מדגימות. כמעט פנטומימה:

 YouTube Preview Image

תנועות מדגימות אלו ממחישות באמצעות היד את הפעולה המדוברת. אני (הצבעה על החזה), משהו גדול (פתיחת ידיים רחבות להמחשת הגודל), הרמתי טלפון (היד כאפרכסת) וכו'. סוג של הצגה. אלו תנועות נהדרות להעברת מסר ולהמחשה. כדאי להשתמש בהם אך רצוי להתאמן כדי שהדבר ייראה טבעי ולא מאולץ ומגוחך.

גם תנועות מגשרות הן תנועות מאד חיוביות לשימוש. אלו מחוות היוצרות "גשר" בין הדובר לקהל. כגון: אני ואתם (היד פונה מהדובר אל הקהל שמולו). אלו מחוות שמסייעות לחיבור המאזין אל הדובר ויוצרות קשר. המחוות המגשרות הן בציר האופקי והן מתאימות במיוחד כאשר רוצים לקרב ולחבר את המאזינים אל הדברים ובהרצאות בפני קהל.

מחוות מסוג גישור והדגשה. קלינטון ממחישה 'דיבור מהלב'

מחוות מסוג גישור והדגשה. קלינטון ממחישה 'דיבור מהלב'

לעומת זאת תנועות ידיים מדגישות הן מחוות שהדובר מבצע כאשר תוך כדי הדיבור הוא מדגיש את חשיבות המילים. למשל הטחת אגרוף בשולחן (לא מומלץ) או הרמת אצבע באוויר ('מה שחשוב הוא') או, כמו שנתניהו נוהג לעשות: היד חותכת את האוויר מלמעלה ללמטה ומציירת מעין סימן קריאה. תנועות אלו מדגישות את המילים ונותנות משנה תוקף לנאמר. 

מחשב מיוחד המזהה שפת גוף צילם את ברק אובמה ומי שמתמודד מולו על הנשיאות מיט רומני ב 2012. המחשב איתר שלוש תנועות מדגישות שחוזרות על עצמן הכי הרבה אצל כל אחד מהשניים הנחשבים נואמים כריזמטיים ומוכשרים. ניתן לאמץ חלק מהתנועות הבאות. צפו בסרטון הקצר המדגים את התנועות השכיחות ביותר של ברק אובמה:

YouTube Preview Image

מעבר למחוות המדגימות ממחישות ומגשרות, ישנן גם תנועות מסמלות. בושכמו הרמת האגודל LIKE, תנועת הניצחון V, הצבעה על השעון (זמנך עבר) וכדומה. יש לזכור שתנועות מסמלות שונות מתרבות לתרבות. יש תנועות שבמדינה אחת נחשבות לברכה ובמדינה אחרת אותה תנועה בדיוק נחשבת לקללה. כמו כן ישנן דליפות רגשיות כמו: נגיעה בראש כאות למבוכה, עיסוק בחפצים, ידיים מתוחות ועוד. מדליפות אלו  כדאי וחשוב להימנע. (ראה את תמונתו של הנשיא בוש)

בטלוויזיה: בתחילת הריאיון כדאי להניח את הידיים על השולחן כשהן פתוחות וגלויות. אם הדבר מרגיש קשה ולא טבעי אז אפשר גם להניח יד אחת על השנייה (יש משהו מרגיע בנגיעה העצמית) או לשלב אותן בעדינות (חשוב להיזהר מאחיזת מאוגרפת או מתוחה מידי). כאשר מתחילים לדבר להשתמש בידיים כדי להדגיש, להדגים ולגשר.

מחוות ההדגשה השכיחות ביותר של ברק אובמה ומיט רומני כפי שזוהו על ידי מחשב לשפת גוף

מחוות ההדגשה השכיחות ביותר של ברק אובמה ומיט רומני כפי שזוהו על ידי מחשב לשפת גוף

לסיום, משהו שכדאי לעשות עם הידיים ממש עכשיו: ללחוץ על העכבר ולשתף את המאמר הזה עם חברים נוספים בפייסבוק. (להזמנת סדנאות שפת גוף השתמשו בידיים כדי לחייג: 050-5906074)

Related posts:

תגובות

comments