«

»

נובמבר 26

בחן עצמך: פייסבוק הרג את שפת הגוף?

באיים שבצפון יון ובדרום סרדיניה הסימן LIKE (אגודל מזדקר) הוא קללה בוטה ('שב לי על ה…'). מה בכלל נשאר משפת הגוף כשבפייסבוק לא מדברים פנים אל פנים. באיפד לא שומעים את טון הדברים ובאיפון לא רואים עין בעין? בתוך הברכה הקצרה הבאה בפתח סדנת תקשורת לא מילולית שנערכה לבני נוער, המשתתפים התבקשו למצוא 100 צירופי לשון משפת הגוף. זו ההזדמנות לבחון את עצמך: כמה ביטויים הצלחת לזהות?

גבר בצפון סרדיניה מסמך "לייק" כקללה

גבר בצפון סרדיניה מסמך "לייק" כקללה

ברכה אישית לבני הנוער

"למה להזעיף פנים? אתם עדיין צעירים, בני תשחורת וכוחכם במותניכם. הקלישאה הזו כבר נכנסת מאוזן אחת ויוצאת באחרת. לא באתי להטיף. אני יודע, אתם לא באמת יכולים להתרווח לאחור, לשלב ידיים ולהניח רגל על רגל כאשר עול הנעורים והלימודים על כתפיכם. יש לכם המון על הראש ולפעמים התחושה היא של דשדוש במקום ובכלל משהו בעולם המבוגרים מריח לא טוב.

גם אני שעומד בפניכם היום חיממתי את ספסל הלימודים בתיכון. כשעולה בראשי זיכרון הילדות שלי, אני משחרר אנחה ועם יד על הלב מודה שזו לא תקופה כל כך מתוקה כמו שמנסים לצייר אותה. אוכלים הרבה מרורים בדרך. למעשה, קשה להישיר אליכם מבט מבלי להרכין ראש ולקוד לכם בהערכה ולהצדיע לאייך שאתם נושכים שפתיים, זוקפים ראש, ומתקדמים צעד אחר צעד.

ההורים זורקים עליך בלי סוף ציפיות, מדרבנים, מנדנדים, מחטטים, מכוונים ומתנשאים. וכשלא הולכים בדיוק בתלם אז הם מעקמים את האף, מרימים גבה, מצקצקים בלשונם ועושים פרצוף חמוץ כשמשהו לא נראה להם.

המורים, ממרום מושבם, לא ממש מדברים בגובה העיניים, מסתכלים מלמעלה, מרימים את הקול ובטון צורם ונוזף מנופפים באצבע המורה: נו נו נו. לא פעם בראש מעיניהם נמצא הכסת"ח ואתם מעניינים להם את הזרת. פלא שהכתפיים שחות ומתחשק לפרוק כל עול? הרבה אנשים מדברים אליכם אבל רק מעטים אומרים משהו.

גם במעגל החברתי צריך לפעמים עור של פיל. כשכולם עושים פוזות רק כדי להיראות טוב ומפנים גב למי שכושל. גם בנות יודעות לשלוף ציפורניים והלבנת פנים וקריצה מזלזלת מכאיבים יותר מסטירה. מילה שנזרקת כלאחר יד יכולה להיות כמו יריקה בפרצוף. וכשנועצים בך מבטים קשה להרפות ולשחרר. לפעמים צריך לחרוק שיניים, לנשום עמוק, לעשות פוקר פייס, לשמור דברים בבטן ולהחזיק אצבעות בתקווה שלא מדברים עליך מאחורי הגב. כי אם מעדת בדרך תתקשה מאד להישען על מישהו, לטפוח לחבר על השכם, לעמוד מולו פנים אל פנים, להישיר מבט ולהודות שאתה סתם זקוק לחיוך או חיבוק. כתף לבכות עליה? הצחקתם אותי. מספיק לא לקבל אגרוף בעין.

המיתוס המוטעה: בניגוד למקובל חוקרים גילו שבתרבויות עתיקות המלך לא היה משתמש בזקירת אגודל כדי לחרוץ דין לשבט או לחסד אלא במחוות וסימנים אחרים

אז אברך אתכם בצירוף הלשון העתיק: "כמים הפנים לפנים לב האדם לאדם". צאו מההלם, אל תוותרו על השאיפות שלכם אבל תתקדמו לשם עקב בצד אגודל. אל תסתגרו בתוך עצמכם, תיישרו את הגב, תרימו ראש מהאדמה ותסתכלו סביב. לבטח תמצאו במרחק נגיעה מישהו מוכר. תישירו אליו מבט חם. ואם פניו מאירות בחזרה אז בתקיעת כף תסכימו להעפיל איתו כתף אל כתף. צעדו יחד זקופי קומה, בראש מורם ועם חזה פתוח במעלה ההר. תנשמו. תשאפו גבוה. תושיטו יד למי שמועד ונכשל. תפקחו אוזניים לקולות החיים. תפלסו את הדרך שלכם ותלכו רק בה בלי לאבד קשר עין עם מי שנקרה בדרככם במסע.

תקבלו את  בני שיחכם בסבר פנים יפות. תלכו כשפניכם שוחקות עם חיוך רחב וללא לעג. חיוך מוליד חיוך וצחוק הוא מדבק. אל תנסו למרפק את דרככם. צריך להפשיל שרוולים ולהזיע הרבה אבל אם שומרים על ראש מורם, קשר עין עם חברים ומידי פעם עוצרים, בוהים בנוף עותק נשימה, פוזלים לצדדים ומפריחים נשיקה למי שהלב יוצא אליו אז הדרך יכולה לעשות טוב על הלב. לנגד עינכם תראו את המשפט שרק דברים היוצאים מהלב עוברים דרך האוזן. תמשיכו לחלום על פסגות חדשות וכך בסוף הדרך שאף פעם לא נגמרת תשארו בפה עם טעם של עוד".

כמה ביטויים הצלחת למצוא בברכה הנ"ל? (הידעת? גם המילה ברכה מקורה בכריעת ברך)

ככל שהתקשורת הופכת להיות יותר טכנולוגית, מתוחכמת, דיגטלית וממוחשבת כך גוברת חשיבותה של השפה הראשונה שלמדנו עוד לפני שידענו לדבר. השפה הנפוצה והקדומה בעולם: שפת הגוף. כמות הביטויים בעברית (כמו בשפות אחרות) המתארים את מחוות ויציבות הגוף לביטוי תחושות ורגשות רק מדגישה את חשיבות השפה הלא מילולית בחיינו.

בעידן של תקשורת בין מסכים ישנם מחקרים שסבורים שפת הגוף נפגעת והתקשורת הבין אישית מצומצמת יותר. כנראה שייקח זמן עד שנדע בוודאות מה הנזק אם בכלל ישנו כזה. בכל מקרה חשוב במיוחד לפתח את מיומנויות התקשורת שמעבר למילים. גם שפת הגוף היא נרכשת. זה מה שאנו עושים בסדנאות שפת גוף שלנו לבני נוער.

לסיום, עוד תרגיל קטן בשפת גוף: לזקור את אגודל יד ימין באמצעות לחיצה על כפתור ה'אהבתי'…

Related posts:

תגובות

comments